VEĽKÉ UPRATOVANIE SLOVENSKA

0
175

Na Slovensku je evidovaných približne 2500 nelegálnych čiernych skládok odpadu. Podľa neoficiálnych údajov sa ich počet približuje až k číslu 7000. Ministerstvo životného prostredia prostredníctvom programu s názvom „Veľké upratovanie Slovenska“ vynaloží 10 miliónov eur na odstraňovanie niektorých z nich.

Čo sa týka skládok samotných, tie sa nachádzajú v rôznych lokalitách a vzájomne sa líšia ako veľkosťou, tak aj ich zložením. Ministerstvo chce pomôcť hlavne s odstraňovaním veľkých a starších skládok.

Obce a mestá budú môcť predložiť žiadosť o finančnú podporu pri odstraňovaní čiernej skládky nachádzajúcej sa v jej katastri do 17. júla. Jej existencia musí byť potvrdená okresným úradom a čistenie musí prebehnúť do konca novembra.

Maximálna výška podpory na jedno miesto je 100 tisíc eur, resp. 95% nákladov, zvyšok zaplatí obec. Financovať sa bude zber, odvoz a uloženie odpadu na legálnu skládku, prípadne jeho zlikvidovanie v spaľovni.

Boja s čiernymi skládkami sa týka aj nedávno odhlasovaná zmena legislatívy, ktorá nadobudne platnosť od 1. januára 2016 a ktorá bude okrem iného zvyšovať aj finančný postih fyzických osôb pri ukladaní odpadu na čiernu skládku. Výška pokuty sa zvýši zo súčasných 160 eur na 1500 eur.

Čierne skládky vypovedajú predovšetkým o úrovni ľudí a ich vzťahu k prírode.

Aj samotný minister životného prostredia Peter Žiga pri tejto príležitosti uvádza: „Problém čiernych skládok je však hlbší. Definitívne ho vyriešime, až keď sa zmení myslenie väčšiny ľudí a prestanú byť ľahostajní voči svojmu okoliu a životnému prostrediu.“[sociallocker id=2937][/sociallocker]

Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest

0
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre