VÍZIOU STRANY MOST-HÍD JE VIAC ZAHRANIČNÝCH VOJAKOV NA ÚZEMÍ ŠTÁTOV STREDNEJ EURÓPY

0
32

Predseda Most-Híd Béla Bugár a riaditeľ Centra pre európske a severoatlantické vzťahy a bývalý štátny tajomník rezortu obrany vo vláde Ivety Radičovej, Róbert Ondrejcsák a poslanec NR SR za Most-Híd Gábor Gál v pondelok na tlačovej konverefnii predstavili strategický dokument Občianska vízia 2016 – Zahraníčná a bezpečnostná politika.

Strana sa prostredníctvom tohto dokumentu pokúsila načrtnúť, “ako dosiahnuť súlad medzi hodnotami a záujmami v stratégii zahraničnej a bezpečnostnej politiky Slovenska”. Jeho obsahom je viac ako 40 bodov, zaradených do 5 celkov (Susedská politika, Budúcnosť Ukrajiny, Slovensko v Európe, Globálna dimenzia a bezpečnostná politika, Obranná politika).

Strana Most-Híd prostredníctvom svojej vízie vo viacerých bodoch hovorí o podpore posilňovania vojenskej prítomnosti cudzích armád, na území štátov Európy, resp. strednej Európy.

V jednom z bodov, nachádzajúcich sa v celku Slovensko a Európa uvádza: “Veľká Británia je tradične dôležitým partnerom , najmä v oblasti bezpečnostnej politiky, a túto spoluprácu plánujeme aj naďalej rozvíjať. V súlade s politikou prijatou na summite NATO vo Walese, podporujeme posilnenie britskej vojenskej prítomnosti v strednej Európe.

Taktiež v prvom bode nachádzajúcom sa v sekcii Globálna dimenzia a bezpečnostná politika strana prizvukuje “Spojené štáty americké sú strategickým partnerom Európy, v rámci nej aj V4 a Slovenska, a sú najdôležitejším partnerom v oblasti bezpečnostnej politiky. Podporujeme posilnenie politickej a vojenskej prítomnosti USA v Európe. Európa nemôže byť bezpečná bez americkej prítomnosti.”

A rovnako v ďalšom z bodov tejto sekcie dodáva “Podporujeme plnenie záväzkov prijatých na summite aliancie vo Walese, vrátane posilnenia prítomnosti NATO v strednej Európe. V prípade potreby sme pripravení prispieť k zdôrazneniu prítomnosti aliancie v regióne, čo považujeme za prirodzené, nakoľko nedeliteľnosť bezpečnosti je základným pilierom NATO.”

Záznam z tlačovej konferencie:

Celé znenie dokumentu si môžete prečítať TU

Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments