VLÁDA CHCE PODPORIŤ BUDOVANIE DETSKÝCH KÚTIKOV U ZAMESTNÁVATEĽOV

0
109
Róbert Fico počas tlačovej konferencie (Foto: Úrad vlády SR)

Predseda vlády SR Robert Fico a minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján Richter dnes na tlačovej konferencii predstavili projekt, od ktorého si sľubujú zvýšenie zamestnanosti žien s malými deťmi.  Vláda chce podporiť vytváranie detských kútikov vo firmách, aby sa matky s malými deťmi mohli vrátiť do práce.

Projekt má byť nápomocný hlavne pre ženy, ktoré sa starajú o deti do 6 rokov, pričom o ich deti by bolo postarané v detských kútikoch u zamestnávateľa. „Ponúkame zamestnávateľom, že štát zaplatí kvalifikovanú silu, ktorá sa bude o deti starať a všetok neinvestičný materiál na zabezpečenie tohto priestoru, teda hračky, postieľky, nábytok,“ uviedol premiér Fico.

Okrem toho bude štát zamestnávateľom, ktorý vytvoria nové pracovné miesto pre ženy s malými deťmi, preplácať až 90 % z priemerného zárobku v národnom hospodárstve (vrátane povinných odvodov zamestnávateľa) po dobu 10 mesiacov. Musí to však byť trvalý pracovný pomer na dobu neurčitú.  Pri inej forme pracovného pomeru sa bude výška príspevku prispôsobovať jeho podmienkam.

Investičné náklady na zriadenie detských kútikov ako napríklad financovanie rekonštrukcie priestorov, náklady na energie a pod. má znášať zamestnávateľ, resp. skupina zamestnávateľov, v prípade zriadenia spoločného detského kútika.

Štát chce podporovať aj vznik nových pracovných miest pre ženy, ktoré sa starajú o deti staršie ako 6 rokov a mladšie ako 10 rokov, pričom pri vytvorení nového trvalého pracovného miesta pre takéto matky, by štát zamestnávateľovi hradil 50 % z priemerného zárobku v národnom hospodárstve.

Projekt má byť financovaný z 23 miliónov eur vyčlenených z eurofondov a vláda má ambíciou tento projekt spustiť od februára tohto roku.

Minister práce od tohto opatrenia očakáva vytvorenie celkovo 5 tisíc pracovných miest, pričom 1800 miest by malo byť na celý úväzok. Jedna firma bude mať nárok na podporu štátu pre maximálne desať nových pracovných miest.

Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments