VNÚTORNÝ KONFLIKT

1
2138

Vážnym problémom každého človeka býva vnútorný konflikt. Keď koná tak, ako nechce a naopak nekoná tak, akoby chcel. Jedno činí, ale iné žije vo svojom vnútri. Kde existuje takýto konflikt, tam nemôže byt zdravá psychika. Iste nie po dlhšiu dobu. Svet je plný rozličných neštastných prípadov a snáď ani neexistuje človek, ktorý by občas nepotreboval pomoc kvalitného psychológa. Tí z nás, ktorí si to uvedomujeme, nemáme taký problém túto skutočnosť uznať a tým, že ju uznáme, môžeme s ňou niečo spraviť. Tak ako niet fyzicky, tak niet ani psychicky zdravého (v zmysle dokonalého) človeka.

Riešenia sú dve. Buď začne jedinec „počúvať svoje srdce“, teda inteligentne sa riadiť citmi (nie hlúpo emóciami), robiť to, čo naozaj chce a prestane s tým, čo naozaj nechce, alebo sa upraví, to znamená zlomí. V tom prípade zamiluje si čo neznášal a začne neznášať, čo miloval. Znie to strašne, znie to ako z románu 1984, mnohí to však určitým spôsobom dokážu. Sú teda dve možnosti, výhra, alebo prehra. Každopádne neurčitý stav zmizne. Dospelosť býva prezentovaná ako: „robíš často to, čo nechceš, či nerobíš často to, čo by si chcel“. Vo väčšom rozsahu však nejde o dospelosť, ale iba prostú slabosť. Slabosť dospelosťou zakrývanú.

Žiaden väčší konflikt existovať nemusí, ak sa robia správne rozhodnutia, či je sila zmeniť existujúci stav. Až sa tak stane, príde konečne vykúpenie, všetko spadne, človek sa druhý krát narodí. Samozrejme nemôže si želať hlúposti, či dostať všetko okamžite, musí si plánovať budúcnosť, dokázať znášať následky svojich činov, túžiť po dobrých a múdrych veciach. Musí dokázať krotiť svoje zverské túžby, či túžby implantované chorou spoločnosťou, inak ho ovládnu a budú napĺňať konštantými rozpormi.

Väčšina ľudí dospeje časom do stavu, keď žije úplne odlišné životy od samých seba. Potláčajú sa a sú v neustálom konflikte. Deň čo deň. Namiesto aby postupne konflikty odstraňovali, či zmenšovali, pretože spravili množstvo chýb, pretože mali strach, pretože nosili masky, pretože boli slabí, atď., namiesto toho, buď žijú v konfliktoch naďalej, alebo rezignujú. Niekto je homosexuál a skrýva sa, niekto žije v nefungujúcom manželstve, ďaľší ma otrasné zamestnanie, či sa pretvaruje pred spoločnosťou, atď. Vynaliezavosť ľudí isť sami proti sebe je snáď nekonečná. Čakajú za to odmenu od okolia, prípadne odkladajú nevyhnutné. Najhoršie však je, ak idú sami proti sebe aj keď sú tak povediac iba sami so sebou. Neprijatie sa, odmietnutie samého seba, to je najväčší vnútorný rozpor.

Ak si nie ste istý tým, čo naozaj chcete, tak existuje jeden jednoduchý experiment, na ktorý stačí každý „mukel“, teda aj ja. Pri pobyte v tme sa robil ľahšie, po niekoľkých dňoch v nej je človek perfektne pripravený po všetkých stránkach, ale iste sa dá vykonať aj doma počas pokojného dňa.

Človek zavrie oči, ľahne si, vypusti z hlavy všetko, navodí scénu a nechá pracovať podvedomie. Žiaden hluk, najlepšie ani svetlo, žiadne podnety zvonka. Podvedomie musí pracovať od určitého momentu samo. Na celý experiment mi stačila zelena lúka. Je to priestor, ktorý je veľmi tvárny, pekný, čistý a živý. Podvedomie generuje rozličné scény, obrazy, život vám začne bežať pred očami a preto ľahšie uvidíte to, čo skutočne chcete. Občas som musel podvedomie akoby popohnať ďalej, inak by som ostal zaseknutý pri určitých udalostiach.

Samozrejme takýto jednoduchý experiment je krátky a bez detailov, ale je zaujímavý a strácate pri ňom čiastočne kontrolu sami nad sebou. Môžete ho pokojne aj opakovať a výsledky si porovnať. Zaručene zistíte, že netúžite po kariére, peniazoch, sláve, majetku, ani niečom podobnom. Dovolím si tvrdiť, že takmer všetci chceme to isté. Čo spravíte potom, až to budete nevyhnutne vedieť, až sa už nebudete môcť ďalej klamať, to je na vás.

Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest

1
najnovšie
najstaršie najpopulárnejšie
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre
Vladimír

Mnohí z nás občas potrebujú pomoc – to je fakt. Problém je však s fenoménom tzv. kvalitného psychológa – existuje vôbec? Mne ten pojem pripomína skôr existenciu ženy detektíva Colomba: kde kto o nej hovorí, no nikto ju ešte nevidel :-))
Keby pseudovedy s PSYCH- v názve dokázali skutočne pomôcť človeku, vyzeral by svet tak, ako ho vnímame teraz?
Dobrou správou však je, že nech je problém akýkoľvek veľký, vždy sa s tým dá niečo urobiť – vieš niečo o ľuďoch s postulátom „can be do something about it“ ? Momentálne operujú na Karlovom námestí stovežatej metropole: http://www.alltv.cz/cz/news/v-praze-byl-otevren-unikatni-zluty-stan