VO VEĽKEJ BRITÁNII SI MÔŽE HOMOSEXUÁLNY SYN ADOPTOVAŤ DIEŤA, KTORÉ MU VYNOSILA JEHO MATKA

0
146

Matka pomohla svojmu 24-ročnému synovi aby sa stal otcom tým, že mu ako náhradná matka vynosila jeho dieťa. V rámci postupu, ktorý je prvým svojho druhu, 46 ročná Anne-Marie Cassonová otehotnela s použitím darcovského vajíčka, ktoré bolo oplodnené spermiou jej syna Kylea.

Súd pred niekoľkými dňami rozhodol, že si Kyle môže dieťa adoptovať.[sociallocker]

Kyle chcel byť otcom už dlhšiu dobu. Avšak jeho možnosti boli obmedzené, pretože je slobodný gay. Potom ako bol niekoľko krát odmietnutý na klinikách náhradného rodičovstva, zostala jeho jedinou možnosťou matka, ktorá v júli minulého roka porodila cisárskym rezom syna svojho syna.

Miles má v súčasnosti osem mesiacov a je biologickým synom Kyla a z právneho hľadiska je tiež jeho bratom.

Kyle, ktorý je pracovníkom supermarketu v Doncasteri, sa tak stal prvým single človekom vo Veľkej Británii, ktorý získal dieťa pomocou náhradného materstva a je taktiež prvý, kto využil svoju vlastnú matku ako náhradnú matku. Proces na súkromnej klinike IVF stojí 12.000 až 14.000 libier.

Aj keď prihlásenie sa do zariadení náhradného rodičovstva pre osamelých rodičov nie je nelegálne, zákon im nedovoľuje podávať žiadosť o povolenie, ktoré potrebujú, aby mohli svoje dieťa vo Veľkej Británii legálne vychovávať.

V minulo týždňovom rozhodnutí Najvyššieho súdu,  sudkyňa Justice Theis uviedla, že podľa Zákona o ľudskom oplodňovaní a embryológii z roku 2008, ktorý upravuje podmienky náhradného rodičovstva, je podľa zákona matkou žena, ktorá dieťa vynosí.

Jej manžel je podľa zákona otec, pretože s tehotenstvom súhlasil a obaja sú menovaní v rodnom liste Milesa.

Zákony stanovujú, že náhradná matka musí dieťa odovzdať dvom rodičom – zvyčajne páru “v trvalom rodinnom vzťahu”. Podľa zákona, by bolo odovzdanie dieťaťa samotnému biologickému otcovi zločinom.

Ale sudkyňa argumentovala, že adopcia v tomto prípade neporušuje zákony, pretože dieťa a jeho otec už podľa zákona príbuzní sú, ako bratia. Adopciu podporili aj sociálni pracovníci.[/sociallocker]

Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments