NEOBJASNENÝ MASÍVNY ÚHYN RÝB V ČILE

0
508

Tisíce ton mŕtvych sardiniek vyplavili vody rieky Queule v južnom Čile. Vláda vyhlásila v oblasti stav ohrozenia a zakázala konzumáciu všetkých rýb. Dôvod katastrofy zatiaľ nie je jasný.

Cez víkend začali rybári s odstraňovaním uhynutých rýb, obyvatelia v Queule žiadajú od vlády ďalšie posily, pretože tempo čistenia je pomalé a vo vode sa nachádzajú ďalšie tisíce ton uhynutých rýb, ktoré sa rozkladajú a ktoré treba urýchlene odstrániť.

Sedem hlavných oblastí v ústí rieky bolo ovplyvnených vymieraním sardiniek, Playa de los Pinos bol zasiahnutý najťažšie. Vo februári pritom úrad pre rybolov Subpesca zastavil výlov sardinky a sardel, práve kvôli nízkym stavom ich populácie v severozápadnom Pacifiku. Čile, rovnako ako ďalšie štáty, čelí obrovským výzvam, ktorými sú nadmerný rybolov, znečistenie vody a zmeny klímy. V tejto krajine sa lovu sardiniek venuje viac ako 600 rybárskych lodí a v tomto sektore pracuje asi 5000 ľudí.

V tejto chvíli nie je jasné, čo masívny úhyn rýb spôsobilo a kedy situácia vznikla. Tiež nie je známe, či boli ovplyvnené aj iné druhy rýb. Kolísanie populácií sardiniek je bežné a dochádza k nemu z niekoľkých dôvodov. Jedným z nich je aj hypoxia (zníženie dostupnosti kyslíka vo vode), ktorá spôsobuje udusenie morských živočíchov a v Čile nie je raritou.

Minulý mesiac zasiahlo masívne vymieranie populáciu lososov, spôsobené škodlivými riasami, ktoré prispievajú spotrebou kyslíka práve k hypoxii. Úhyn lososa znamenal 15% stratu z celkovej produkcie v Čile, čo spôsobilo ekonomické straty vo výške okolo 800 miliónov dolárov.

https://www.youtube.com/watch?v=bSV6vTqM_zs

ZDROJecowatch.com
Geopolitike a predovšetkým vojenským intervenciám sa venujem posledných 15 rokov, v rámci toho príležitostne prekladám články a videá geopolitického charakteru, s dôrazom na historický kontext a kultúrno-spoločenské súvislosti, ako aj na vplyv západnej hemisféry na zvyšok sveta. Posledných 6 rokov sa intenzívne venujem predovšetkým konfliktu v Sýrii, komunikujem s rôznymi nezávislými novinármi priamo zo Sýrie a o udalostiach informujem na FB stránke Sýrsky spravodaj Panteon. Som otec, cestovateľ, kultúrny antropológ, turista a environmentalista, angažovaný v komunálnej politike, ktorému nie sú ľahostajné ani udalosti a vývoj vo svete.
Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest

0
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre