VÝSKUMNÍCI: UMELÁ INTELIGENCIA MOŽNO NAHRADÍ ĽUDÍ AJ PRI DUŠEVNEJ ČINNOSTI

0
118

 

  • Niektorí ľudia sa skalopevne domnievajú, že pracovné pozície ako napríklad doktor, právnik či účtovník sa nebudú dať nahradiť robotmi, aj keď budú tieto roboty „obdarené“ umelou inteligenciou (AI).
  • Výskumy ale hovoria opak – preto AI zohrá veľkú rolu aj v oblasti duševných činností – stačí uvážiť, že už dnes sú mnohé pracovné pozície a služby závislé do istej miery aj od technológií.

ZÁVISLOSŤ OD ROBOTOV

V priebehu posledných pár dekád stroje a roboty „zaútočili“ a „prevzali kontrolu“ nad manuálnou prácou. Technologický vývoj však nenaznačuje akúkoľvek zmenu. Čo teda bude v budúcnosti s pracovnou silou? Sú naotaj ohrozené len manuálne činnosti?

Novou štúdiou sa dvojica výskumníkov na poli informačných technológií, otec-a-syn Richard a Daniel Susskind, snažila odhaliť pravú podstatu skalopevnej viery v to, že pracovné pozície ako doktor, právnik či účtovník nie sú ohrozené robotmi, a teda že ich nemôžu nahradiť roboty s AI. Tento predpoklad je založený na tom, že niektoré činnosti sú až príliš spletité, aby ich mohol vykonávať robot, ako napríklad subjektívny úsudok, kreativita a empatia.

Výskumníci trvajú na tom, že AI pribudne rola aj na takýchto pozíciach,, vzhľadom k tomu, že už dnes je v spoločnsoti prítomná vysoká miera závislosti od technológie. Poznamenali, že počet kliknutí na stránku Web MD (zhromaždisko stránok o zdraví) prevýšil návštevnosť všetkých doktorov v Spojených štátoch. Obchodné stránky dokonca majú algoritmus, ktorý urovnať právnické spory. eBay použil tento „online urovnávač sporov“, aby vyriešil 60 miliónov nezhôd miesto toho, aby si zaplatil právnické konzultácie – číslo prestavuje trikrát vyšší počet vyriešených sporov ako je ročný počet súdnych konaní v Spojených štátoch. Už tohto roku (2017) jedna firma zamestnala kvôli svojim likvidačným praktikám Rossa – právnika s AI. Všetky tieto príklady len nasvedčujú tomu, že dochádza k posunu v oblasti profesionálnych služieb.

LEPŠÍ AKO MY VŠETCI?

Autori usudzujú o názore, že AI nemôže nahradiť ľudskú účasť na procese, pretože nedokážu byť kreatívny alebo empatickí ako cítiace ľudské bytosti, že je to jeden veľký omyl. Podľa výskumníkov:

„Chybou v celom tomto vnímaní  je neochota pripustiť si, že kombinácia brutálnej sily procesorov, hromady dát a ohromných algoritmov už dnes predstihujú ľudské profesie ako doktor, právnik či účtovník. Tieto systémy nekopírujú ľudské myslenie a uvažovanie. Ak systém dokáže poraziť človeka v najzložitejších hrách, keď dokážu predpovedať pravdepodobnosť rozhodnutia súdu presnejšie ako prácni, alebo keď pravdepodobnostné výsledky epidémií sú lepšie vykalkulované na základe chorobopisu a histórie chorôb ako na medicínskej vede, sme svedkami práce vysoko-výkonných nemysliacich strojov.“

Je pravdou, že väčšina z nás si vyhľadáva informácie o diagnóze a liečbe, keď je chorá – veď doktor môže prísť na rad neskôr. Mohol by náš dôveryhodný bot skombinovaný s narastajúcou rýchlosťou technologického vývoja viesť k pracovnej sile budúcnosti, ktorá bude plne riadená AI?

Susskindovci sú názoru, že ten osudný deň sa nenávratne blíži.

DISKUSIA K ČLÁNKU

UPOZORNENIE: Vážení­ čitatelia. Verí­me, že budete prí­kladom lepšej spoločnosti aj kultivovanými diskusiami. Pozorne si prečí­tajte pravidlá diskusie, aby sme Váš príspevok nemuseli vymazať, prípadne podstúpiť orgánom činným v trestnom konaní­. Publikovaní­m prí­spevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali, porozumeli im, súhlasí­te s nimi a zaväzujete sa ich dodržiavať. Nezverejňujte prosí­m príspevky porušujúce pravidlá. Ďakujeme.

avatar
  Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z disusie  
Upozorniť ma na