VÝSTAVA “PRÍTOMNOSŤ. DÔKAZY AGRESIE RUSKÝCH VOJSK NA UKRAJINE”

0
88

Pri príležitosti výročia Revolúcie Dôstojnosti bude v Kyjeve otvorená výstava s názvom “Prítomnosť. Dôkazy agresie ruských vojsk na Ukrajine”. Expozícia sa skladá z fragmentov výzbroje, vzoriek ťažkých zbraní, ručných zbraní, UAV (bezpilotných lietajúcich prostriedkov), dokumentov, uniforiem, dôkazov o informačnej vojne, fotiek a videí.

[sociallocker]Expozícia bola iniciovaná administratívou prezidenta Ukrajiny. Exponáty boli poskytnuté Ministerstvom obrany, Ministerstvom vnútra, bezpečnostnými službami, Národnou gardou, Štátnou pohraničnou službou a štátnou záchrannou službou, s podporou Ministerstva zahraničných vecí a Ministerstva pre infraštruktúru. Informačnú podporu zabezpečuje Mediálne Centrum pre Ukrajinskú Krízu.

Zástupca vedúceho administratívy prezidenta Ukrajiny Andrij Taranov vyhlásil, že budú predložené dôkazy o najmodernejších zariadeniach, ktoré používajú nezákonné ozbrojené formácie tzv.  nových republík. “Teraz máme zariadenie, ktoré by mohli kúpiť v supermarketoch”, ako uvádzajú niektorí jedinci. To bude slúžiť ako skutočný dôkaz prítomnosti agresora”, povedal Andrij Taranov.

Zvlášť, tam budú ukázané granátomety (vyrobené v roku 2014), ktorých sa ukrajinská armáda zmocnila v Debaľceve; Ukrajina také granátomety nevyrába. Ďalším dôkazom sú drony vyrobené výnimočne v RF; sú vybavené zariadením na prenos obrazu do vzdialenosti 20 km, na prenos snímok a kooridnáciu cieľov, na nastavenie paľby.

Andrij Taranov prezentoval “výsledky” používania zariadení “zakúpených v supermarketoch” – ostreľovanie autobusu s cestujúcimi vo Volnovache, obytných štvrtí v Mariupoli a Kramatorsku. “Bohužiaľ kazetovou muníciou, ktorá sa skladá z približne 80 prvkov a zabíja ľudí na veľkej ploche. V Kramatorsku nie je žiadny vojenský cieľ. Preto nastáva otázka: Kto rozhodol o začatí paľby a aký bol jej účel?” uviedol Taranov.

Spoluzakladateľka Mediálneho Centra pre ukrajinskú krízu a poradkyňa šéfa prezidentskej administratívy pre informačnú politiku Natalia Popovičová poznamenala, že exponáty výstavy preukázali, že ruský mýtus o občianskej vojne na Ukrajine bol bezdôvodný. “Vojna, ktorú rozpútalo Rusko proti Ukrajine sa nazýva hybridná. Ale obete daného konfliktu sú skutočné. Každý deň strácame najlepších synov Ukrajiny, pretože niekto verí v mýty, klamstvá a informačné manipulácie ruských propagátorov” povedala Popovičová.

Natalia Popovičová zdôraznila dôležitosť spolupráce s medzinárodnými médiami a pozvala ich zástupcov a diplomatickú komunitu na otvorenie výstavy. “Ich slová a dojmy budú do značnej miery určovať osud a úspech ukrajinského štátu” zdôraznila.

Kurátor výstavy Volodymyr Kadyhrob poznamenal, že jej organizátori sa snažili vyjadriť celý obraz hybridnej vojny na Ukrajine – od informačnej časti, vykonávateľov, po muníciu a dôsledky jej použitia. Exponáty sú podľa neho len malou časťou dátovej základne, “ale na nadobudnutie dojmu o tom, čo sa deje, je to dosť.”

Oficiálne otvorenie výstavy pre médiá sa koná 21. februára o 12:00 (po predbežnej akreditácii) na Námestí sv. Michala v Kyjeve. Návštevníci sa môžu zúčastniť výstavy od 13:00. Výstava bude fungovať od 21. februára do 28. februára, od 10:00 do 22:00. Potom budea časť exponátov premiestnená do Múzea Veľkej vlasteneckej vojny. Druhá časť, ktorá slúži ako materiálne dôkazy v trestných konaniach začatých zo strany bezpečnostných inštitúcií, bude vrátená príslušným orgánom.

Tlačový servis prezidenta Ukrajiny.

Fotografie z výstavy:

[/sociallocker]

Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments