VÝZVA PRIATEĽOM PERMAKULTÚRY

0
653
Foto: Charline Tetiyevsky (CC BY-ND 2.0)

Text vyšiel pôvodne na stránke druziva.sk, rozhodol som sa pomôcť im rozšíriť túto výzvu


Text zo stránky:

Na juhu stredného Slovenska sa naskytla možnosť vybudovať najväčší projekt postavený na princípoch ekologického poľnohospodárstva a permakultúry na Slovensku a zrejme aj v jeho širokom okolí.

Našiel sa dobrý človek, ktorý vlastní cca 200ha ornej pôdy, cca 200ha pasienkov a ďalších niekoľko ha lesa a iných pozemkov. Región, v ktorom sa pôda nachádza je v katastri obce, ktorá vymiera. Mladý ľudia z obce odchádzajú a starí postupne tiež. Zámer je do obce znova priniesť život a začať znova užívať pôdu rozumne a s pokorou, podľa princípov ekologického poľnohospodárstva a permakultúry a vytvoriť podľa možností sebestačné, ale hlavne spolupracujúce a zdieľajúce spoločenstvo. S realizáciou je samozrejme spojených mnoho, mnoho ďalších možností, ktoré tento projekt prináša. Môže to byť napríklad rozvoj remesiel, prírodné staviteľstvo (obec môže mať vlastný stavebný úrad), možnosť organizovať široké spektrum kurzov, pobytov, seminárov a pod. Ako bude ľudí a detí pribúdať, bude vhodné mať školu, ktorá mladého človeka vedie k samostatnému mysleniu a nezabíja kreativitu. V spolupráci s obcou (ktorej zastupiteľstvo tiež budeme tvoriť my) sa bude dať tiež uskutočniť mnoho projektov. Cez obec tečie malý potok. To nám umožňuje chovať ryby a s rozumom vyrobiť elektrickú energiu. Možností je skutočne nespočetne. Stačí uvoľniť uzdu fantázii ?

Koho hľadáme? V prvom kole sú to hlavne ľudia, ktorí majú skúsenosti a prax v oblasti permakultúrneho dizajnu, ekologického poľnohospodárstva, krajinotvorby, prírodného staviteľstva a pod. Ďalej to bude každý, kto sa nebojí práce a chce začať pestovať, chovať, pomáhať alebo ovláda remeslo či sa chce remeslu priučiť. Vítaní sú všetci, ktorí majú záujem organizovať kurzy, semináre či akúkoľvek inú činnosť v rámci permakultúry, zdravého životného štýlu, harmonického života v súlade s prírodou, duchovného rozvoja a pod.

Ekologický prístup a úcta k prírode je podmienkou.

Podmienkou je tiež zmena trvalého pobytu, aby noví obyvatelia mohli voliť (prípadne byť zvolení) do obecného zastupiteľstva. To sa samozrejme netýka ľudí, ktorí chcú spolupracovať externe alebo jednorázovo.

Ako je to s pôdou? Každý rok sa v obci nájde niekto, kto pôdu predáva. Majiteľ spomínaných veľkých pozemkov pôdu predávať nechce, ale je ochotný vymeniť pozemok za pozemok. Nájom je pre záujemcov nastavený na 100€/ha/rok. V niektorých prípadoch je dohoda možná.

Ako je to s bývaním? V obci je niekoľko domov, ktoré sú obývateľné hneď. Ďalšie si vyžadujú väčšie či menšie opravy. Pre menej náročných je tu možnosť bývania v maringotkách. Domy mimo obce (na samote) zatiaľ k dispozícii nie sú. Tie si budeme musieť postaviť sami ?

Kto sa už zapojil? Na mieste už žije mladá farmárka s rodinou a jedným pomocníkom. Venujú sa chovu kôz a koní. Od jari prichádza mladá rodinka s 1 a pol dieťaťom. Chcú sa venovať pestovaniu zeleniny a ovocia. Ďalší sa chystajú. V pláne je na mieste vybudovať funkčnú dielňu, kde budeme vedieť riešiť výrobu a opravy. Že čoho všetkého ukáže čas, aktuálna potreba alebo inšpirácia. Možností je aj tu mnoho.

Ak vás tieto možnosti zaujali, tak nás neváhajte kontaktovať.

Ak máte akúkoľvek otázku, tak nás neváhajte kontaktovať.

Ak viete o niekom, kto by vedel a mohol pomôcť, tak ho neváhajte kontaktovať.

 

Kontakt: milo@druziva.sk, permavica@gmail.com

Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest

0
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre