ZNIČENIE ISLAMSKÉHO ŠTÁTU MÔŽE VIESŤ K VZNIKU IRÁNSKEHO IMPÉRIA, UPOZORŇUJE NAJZNÁMEJŠÍ PORADCA AMERICKÝCH PREZIDENTOV

0
850
Henry Kissinger s bývalým prezidentom Ronaldom Reaganom, zdroj: wikipedia

Henry Kissinger, 94-ročný bývalý americký diplomat, ktorý bol štátnym tajomníkom, ministrom zahraničia a poradcom niekoľkých amerických prezidentov, hovoril o komplikovaných vzájomných konfliktoch na Blízkom východe a o problémoch, ktoré môžu vzniknúť definitívnou porážkou tzv. Islamského štátu.

“Za takýchto okolností, staré pravdy že nepriateľ vášho nepriateľa je váš priateľ, už neplatia. V súčasnom Blízkom východe môže byť nepriateľ vášho nepriateľa aj vašim nepriateľom. Blízky východ ovplyvňuje svet rozmanitosťou svojich ideológií, rovnako ako špecifickými činmi, “napísal v článku pre CapX.

“Vojna vonkajšieho sveta s ISIS môže slúžiť ako ilustrácia. Väčšina mocností vrátane šiítskeho Iránu a popredných sunnitských štátov – sa zhoduje na potrebe zničiť Daeš. Ale ktorá entita zdedí ich teritóriá? Koalícia sunnitov? Alebo sféra vplyvu, ktorej dominuje Irán?”

“Odpoveď je nejasná nakoľko Rusko a krajiny NATO podporujú protichodné frakcie. Ak by bolo územie ISIS obsadené iránskymi revolučnými gardami alebo šiitskými silami, ktoré sú nimi vycvičené a riadené, výsledkom by mohol byť teritoriálny pás siahajúci sa od Teheránu po Bejrút, ktorý by mohol znamenať vznik iránskeho radikálneho impéria”, dodal Kissinger.

Nie je to prvýkrát, čo bývalý diplomat učinil podobné poznámky. Minulý rok bývalý profesor Harvardu uviedol, že najväčšou výzvou, ktorej Blízky východ čelí, je “potenciálna nadvláda” Iránu.

Spojené štáty aktuálne uvalili na Irán nové sankcie v súvislosti s jeho programom balistických rakiet. Washington uviedol, že “zhubné aktivity” Teheránu na Blízkom východe podkopávajú akékoľvek pozitívne prínosy vyplývajúce z dohody o iránskom jadrovom programe z roku 2015.

Faktom zostáva, že Irán napriek sankciám nemieni porušiť jadrovú dohodu, no zvažuje ďalšie investície do skúšok balistických striel, čím sa americké sankcie úplne minú účinku. Irán taktiež zostáva strategickým partnerom Ruska, ale aj sýrskej vlády, ktorá aj vďaka Iránu a libanonskému Hizballáhu úspešne postupuje pri oslobodzovaní krajiny od džihádistov, vrátane Daešu či Al-Kájdy.

 

 

DISKUSIA K ČLÁNKU

UPOZORNENIE: Vážení­ čitatelia. Verí­me, že budete prí­kladom lepšej spoločnosti aj kultivovanými diskusiami. Pozorne si prečí­tajte pravidlá diskusie, aby sme Váš príspevok nemuseli vymazať, prípadne podstúpiť orgánom činným v trestnom konaní­. Publikovaní­m prí­spevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali, porozumeli im, súhlasí­te s nimi a zaväzujete sa ich dodržiavať. Nezverejňujte prosí­m príspevky porušujúce pravidlá. Ďakujeme.

avatar
  Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z disusie  
Upozorniť ma na