IZRAEL TAJNE A DLHODOBO PODPORUJE SÝRSKYCH REBELOV, PÍŠE AMERICKÝ WALL STREET JOURNAL

0
Nácvik partizánskych techník izraelskými ozbrojenými zložkami, zdroj: wikipedia

Americký denník Wall Street Journal informoval, že Izrael “poskytuje tajnú pomoc sýrskym povstalcom”. Podľa správy poskytuje izraelský štát priamu pomoc rebelom vrátane financovania, potravín, pohonných hmôt a zdravotníckych potrieb, k tomu aby udržali Daeš a iránske spojenecké sily, najmä Hizballáh na sýrskej strane konfliktu.

“Izraelské orgány poskytli značnú sumu peňazí, potravín, palív a zdravotníckych potrieb sunnitským rebelom, ktorí bojovali proti vláde Bašára al-Asad”, uviedol v pondelok americký Wall Street Journal, citujúc “pol tucta rebelov a troch ďalších ľudí, ktorí sú oboznámení so zámermi Izraela”.

Britský Independent tiež konštatuje, že je dobre známe ako Izrael v minulosti poskytoval lekársku pomoc sýrskym civilistom a bojovníkom na svojom území. Izraelské úrady sa dopustili odvetných útokov na príležitostné zatúlané rakety v nepokojnom pohraničnom regióne, ale predpokladalo sa, že Izrael zostáva vo veľkej miere pomimo komplikovaného šesťročného konfliktu.

Väčšina izraelských vzdušných útokov na sýrskom území v posledných rokoch sa zameriavala na bránenie presunu zbraní z Libanonu do Sýrie pre iránskeho spojenca Hizballáh, ktorý bojuje po boku sýrskych vládnych síl.

Predpokladá sa, že podpora sunnitských rebelov sa začala už v roku 2013 za bývalého ministra obrany Moše Jaalon s cieľom vytvoriť “nárazníkovú zónu” bez radikálnych militantov Daešu a znepriatelených iránskych spojencov pozdĺž izraelských hraníc.

Bývalý minister obrany však v apríli tohto roku priznal aj udalosť, pri ktorej sa teroristická bunka Islamského štátu – Armáda Khalid ibn al-Walida, operujúca v blízkosti Golanských výšin, ospravedlnila za útok na izraelské jednotky, čím pripustil komunikáciu s teroristickými skupinami.

IZRAEL A ISLAMSKÝ ŠTÁT – PODIVNÉ SPOJENECTVO NA GOLANSKÝCH VÝŠINÁCH

Wall Street Journal uvádza, že bola vytvorená zvláštna jednotka izraelskej armády, ktorá dohliadala na nákladnú operáciu pomoci, vrátane odhadovaných 5 000 dolárov mesačne pre skupinu Fursan al-Joulan. Skupina asi 400 bojovníkov nedostáva žiadnu priamu podporu zo strany Západu a nie je prepojená so Slobodnou sýrskou armádou (FSA), oficiálnou skupinou zastrešujúcou “umiernených” rebelov. Táto skupina však už nielen podľa Moskvy, ale aj podľa výpovedí civilistov, znepriatelených teroristických skupín a rôznych analytikov, viac v Sýrii neexistuje.

Izrael pravdepodobne financuje aj ďalšie, najmenej štyri povstalecké skupiny, ktoré majú západnú podporu. Skupiny používajú finančnú pomoc na platenie bojovníkov a nákup munície.

V rozhovore pre Al-Monitor spoluprácu s niektorými skupinami rebelov na hraniciach, vrátane oblastí, ktoré majú pod kontrolou teroristické skupiny ako Jabhat al-Nusrat a Ahrar al-Sham, potvrdili aj bývalí členovia FSA, ktorí sa pridali na stranu sýrskeho režimu a vytvorili Golanský regiment, chrániaci oblasti pod kontrolou režimu.

BÝVALÍ SÝRSKI REBELI DNES BOJUJÚ AKO PRO-VLÁDNY REGIMENT PRI GOLANSKÝCH VÝŠINÁCH

Aliancia Izraela s rebelmi sa údajne začala po tom, ako sa zranení bojovníci Fursan al-Joulan dostali na hranicu a prosili izraelských vojakov o lekársku pomoc. “Izrael sa postavil na našu stranu hrdinským spôsobom,” povedal hovorca skupiny Moatasem al-Golani. “Bez pomoci Izraela by sme neboli prežili.”

Kancelária izraelského premiéra Benjamina Netanjahua neodpovedala na žiadosť o reakciu. Izraelské obranné sily (IDF) vo vyhlásení uviedli, že sú “odhodlané zabezpečiť hranice Izraela a zabrániť vytvoreniu teroristických buniek a nepriateľských síl … okrem poskytnutia humanitárnej pomoci Sýrčanom žijúcim v tejto oblasti”.

Izrael a Sýria sú už desaťročia technicky vo vojnovom stave. Sýria kontroluje približne tretinu hraníc Golanských výšin a Izrael zaberá zvyšok. Sýrsky prezident Bašár al-Asad dlhodobo tvrdil, že židovský štát podporuje povstalecké skupiny, ktoré jeho vláda označuje za teroristov.

Najdramatickejšie vojenské potýčky medzi sýrskou vládou a Izraelom od vypuknutia občianskej vojny v roku 2011, sa odohrali v marci, keď izraelská armáda zostrelila jednu z niekoľkých protilietadlových sýrskych rakiet, ktoré boli vypálené na izraelské stíhačky útočiace na pozície Hizballáhu hlboko vo vnútrozemí Sýrie pri meste Palmýra a v apríli, keď IDF zaútočila na zbrojný hangár v blízkosti Damašku.

Pre sýrsku stranu sú odvety voči nepriateľským izraelským operáciám mimoriadne zriedkavé.

 

ZDROJindependent.co.uk
Kým názorov je nespočetne veľa, skutočnosť je len jedna. Pravdou sa všetci oháňajú, pravdu si privlastňujeme, pravdu deformujeme. A tak sa z pravdy stáva lož, z faktov nezmysly a zo súvislostí konšpirácie. Či je to jasný zámer, obyčajná nevedomosť či neschopnosť nahliadnuť na veci z inej perspektívy, výsledok je rovnaký - chaos vo všetkom a všetkých. Riešenie vidím v tom, žiť a robiť svoju prácu (svoje poslanie) ako najlepšie dokážeme, s rešpektom k odlišnosti, s pokorou i odhodlaním.

DISKUSIA K ČLÁNKU

avatar
  Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z disusie  
Upozorniť ma na