WIKILEAKS POTVRDIL ZAPOJENIE ERDOGANOVEJ RODINY DO OBCHODU S DAEŠOM

0
683
ilustračná fotografia, zdroj: wikipedia

WikiLeaks zverejnil viac než 57.000 osobných e-mailov z účtu tureckého ministra energetiky a prírodných zdrojov, Berata Albayraka, ktoré ho spájajú s Daešom (ISIL).

Albayrak je zaťom prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. E-maily pochádzajú z obdobia od roku 2000 do roku 2016 a údajne odhaľujú Albayrakov vplyv na politickú scénu v krajine.

E-maily pravdepodobne získala turecká hackerská skupina Redhack, ktorá hrozila zverejnením komunikácie verejnosti už v septembri. Komunikácia, ktorá obsahuje detaily o obchodoch medzi Albayrakom a tureckou “vládnucou elitou” boli čiastočne uverejnené začiatkom tohto roka, predtým, ako boli stiahnuté po ráznom zákroku zo strany tureckej vlády.

WikiLeaks tvrdí, že e-maily odhaľujú “zapojenie Albayraka v organizáciách, ako Powertrans, v spoločnosti zapletenej do dovozu ropy ISIL”. Turecko zakázalo prepravu ropy po ceste alebo železnici do alebo von z krajiny pred viac ako piatimi rokmi, ale s ustanovením obmedzených výnimiek, akou je napríklad uspokojenie potrieb armády. WikiLeaks tvrdí, že turecká vláda dala neskôr spoločnosti Powertrans monopol na tranzit ropy.

Práve pred rokom obvinilo Rusko tureckých vládnych činiteľov, konkrétne prezidenta Erdogana a jeho rodinu (konkrétne syna a zaťa zapojených v obchode s ropou), z kriminálnej obchodnej činnosti. Potom, čo ruská armáda začala s bombardovaním Daešu a jeho zásobovacích ciest, zistila a zničila aj konvoje smerujúce z oblastí ISIL do Turecka, ktoré mali byť dôkazom, že Turecko nielen nakupuje od Daešu ropu, ale zároveň aj islamským radikálom dodáva zbrane a vybavenie.

Julian Assange, zakladateľ Wikileaks, povedal, že e-maily boli zverejnené po tom, čo sa turecká vláda pokúsila umlčať hlasy kritikov. “Ľudia v Turecku potrebujú slobodné médiá a internet,” povedal.

“Úsilie vlády bojovať proti prevratu išlo nad rámec spomenutého účelu chrániť štát od druhého pokusu o prevrat a teraz je primárne o využívaní na konfiškáciu majetku a odstraňovanie kritikov.”
“Turecká vláda aj naďalej používa silu na väznenie novinárov, odstraňovanie médií a obmedzovanie prístupu k internetu, aby svojich občanov pripravila o prístup k informáciám o ich situácii, vrátane zákazu WikiLeaks.”
“Táto konsolidácia moci Recepa Tayyipa Erdoğana v konečnom dôsledku oslabuje turecký inštitucionalizmus, čím robí Turecko náchylnejšie na budúce prevraty z okolia Erdoganovho velenia.”

ZDROJdailymail.co.uk
Hoci pracujem v oblasti kultúry a angažujem sa v komunálnej politike, snažím sa vnímať veci kontextuálne, holisticky a v globálnom merítku. Aj preto sa dlhé roky venujem popri iných aktivitách (turistika, cestovanie, fotografia, remeslá, tvorba webov atď) aj spracúvaniu a prekladu článkov a videí prevažne o geopolitike, s dôrazom na historické a kultúrno-spoločenské súvislosti s akcentom na vplyv západnej hemisféry na zvyšok sveta. Západná kultúra a hodnoty sú tie, ku ktorým sa hlásime a ktoré by sme mali spoluvytvárať. Takže "kde inde začať zametať, než pred vlastným prahom"?

DISKUSIA K ČLÁNKU

UPOZORNENIE: Vážení­ čitatelia. Verí­me, že budete prí­kladom lepšej spoločnosti aj kultivovanými diskusiami. Pozorne si prečí­tajte pravidlá diskusie, aby sme Váš príspevok nemuseli vymazať, prípadne podstúpiť orgánom činným v trestnom konaní­. Publikovaní­m prí­spevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali, porozumeli im, súhlasí­te s nimi a zaväzujete sa ich dodržiavať. Nezverejňujte prosí­m príspevky porušujúce pravidlá. Ďakujeme.

avatar
  Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z disusie  
Upozorniť ma na