WIKIPÉDIA BUDE K DISPOZÍCII AKO TLAČENÁ KNIHA

0
501
Tlačená Wikipédia od Michaela Mandiberga (Foto: VGrigas (WMF) (CC BY-SA 3.0))

V angličtine písaná verzia encyklopédie Wikipédia obsahuje okolo 5 miliónov článkov a keby niekto vytlačil celú encyklopédiu Wikipédia do knihy, veľkosť tlačenej knihy by bola podľa hrubého odhadu ekvivalentná k viac ako 2000 zväzkom encyklopédie Britannica.

V roku 2012 skonvertoval do tlačenej knihy britský študent grafického dizajnu Rob Matthews 5000 stránok Wikipédie. Rob stiahol niekoľko stoviek článkov z Wikipédie a nechal ich zviazať dohromady ako reálnu knihu, ktorá bola hrubá skoro 47 cm. Pôvodné webové stránky tohto projektu už medzičasom zanikli (rob-matthews.com), ale niekoľko fotografií tlačenej knihy Wikipédia sa na internete zachovalo.

Zdroj foto: labnol.org /embedované/

[sociallocker id=2937][/sociallocker]

Zdroj foto: labnol.org /embedované/

Zatiaľ čo Rob Matthews svoju tlačenú knihu limitoval iba na vybrané články, tím združený okolo umelca Michaela Mandiberga má ambicióznejší plán. Pracujú na výrobe celej anglickej verzie Wikipédie v tlačenej podobe. Práca má cca 7500 zväzkov, každý sa skladá zo 700 stránok a jednotlivé zväzky budú čoskoro individuálne k dispozícii cez Lulu.com.

Projekt bol zahájený v Denny Galerie v New Yorku a návštevníci výstavy môžu vidieť proces v reálnom čase, ako sú stránky Wikipédie konvertované do digitálnych kníh a nahrávané na Lulu. Na twitterovom  účte @PrintedWikipedia sa objaví aktualizácia, keď sú do knižnice pridané nové zväzky.

Samotná Wikipédia obsahuje vstavanú funkciu na tvorbu kníh, ktorá umožňuje vytvaranie e-kinhy z článkov Wikipedie pre všetkých, vrátane neprihlásených anonymných používateľov. Tieto knihy si je následne možné stiahnuť vo formáte PDF alebo odoslať do služby pre zákazkovú tlač, ako sú Lulu alebo Pediapress a užívateľ tak získa vlastnú tlačenú knihu, vyrobenú zo svojich obľúbených stránok Wikipédie.

Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments