REBÉLIA PROTI VYHYNUTIU – ĽUDIA V BRATISLAVE PREDSTIERALI SMRŤ

0
312

Hnutie Extinction Rebellion, ktoré sa po svete preslávilo nenásilnými priamymi akciami upozorňujúcimi na klimatickú krízu a masové vymieranie rastlín a živočíchov má svojich nasledovníkov aj na Slovensku. Pred pár dňami ľudia vyvesili transparenty po Bratislave a kriedovali Kamenné námestie a včera prišlo na ďalšiu aktivitu, kedy si postupne ľahli na zem na križovatke ulíc Ventúrska-Pánska a následne aj na Poštovej ulici a v nákupnom centre Eurovea. Odkaz vláde a verejnosti je jasný a to začať brať klimatickú krízu vážne a zintenzívniť úsilie aj v našej krajine, ktorá žije na ekologický dlh.

Vízia hnutia ako píšu na svojej facebookovej stránke (24.07.2019) je nasledovná:

“Svet, v ktorom vytvárame prosperujúce spojenie medzi našou spoločnosťou a životným prostredím, dávajúci nádej a umožňujúci nám rozhodovať o smerovaní našich životov a budúcnosti. Inkluzívny svet, v ktorom vedome pracujeme na zaistení spravodlivých procesov spoločného rozhodovania, v ktorom kreativita má prioritu a v ktorom rozličnosť našich talentov je uznávaná, vítaná a rozvíjaná. Charles Eisenstein, autor knihy Climate – A New Story uvádza: Zmena klímy nie je len “problém”, ktorý môžeme vyriešiť z perspektívy súčasného vládnuceho svetového názoru a s ním spojeným súborom riešení; zmena klímy nás vyzýva, aby sme rozvinuli nový príbeh ľudí a nový vzťah k ostatnému životu. Kľúčovým prvkom tejto premeny je posun od geomechanického pohľadu na svet k svetovému názoru, ktorý do svojho stredu kladie živú Zem.”

Kým v zahraničí sa neváhajú tisícky ľudí vrátane vysokých vedeckých a odborných kapacít nechať zatknúť, aby zmenili diskurz a zatlačili na vlády, aby prijali adekvátne opatrenia, tak na Slovensku a v Česku je hnutie zatiaľ v zárodku. V Česku nedávno vytvorili veľké logo presýpacích hodín na hore Ještěd pri Liberci. Ak sa vám páčia základné myšlienky, príďte na najbližšie stretnutie a pridajte sa.

Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments