ZAKLADAJÚCI ČLENOVIA ÁZIJSKEJ BANKY PRE INVESTÍCIE DO INFRAŠTRUKTÚRY

0
1579
Zakladajúce štáty AIIB (Foto: aiibank.org)

Ázijská banka pre investície do infraštruktúry (AIIB) zverejnila zoznam zakladajúcich členov. Lehota pre potenciálnych zakladajúcich členov, do ktorej mohli jednotlivé krajiny predložiť svoje žiadosti uplynula 31. marca. Na zozname zverejnenom na stránkach banky sa nachádza 57 krajín.

V zozname sa nachádza 16 z 20 najväčších svetových ekonomík sveta (štyri chýbajúce krajiny sú USA, Japonsko, Mexiko a Kanada.

Členské krajiny AIIB na mapke sveta (Zdroj foto: thediplomat.com /embedované/)

[sociallocker]Z mapky, na ktorej sú zaznačené štáty podľa údajov uvedených na oficiálnych stránkach AIIB vyplýva, že Japonsko je prakticky jedinou krajinou z hlavných ekonomík Ázie, ktorá sa o členstvo neusilovala.

Z ďalších ázijských krajín, ktoré sa o členstvo neusilovali sú tri sú v súčasnej dobe zasiahnuté konfliktamii (Irak, Sýria a Jemen), jedna prechádza svojím krehkým procesom obnovy (Afganistan), ďalšia je v medzinárodnej izolácii (Severná Kórea).

HDP troch ďalších nezúčastnených ázijských krajín sa podľa Svetovej banky nachádzajú až v druhej stovke krajín. Konkrétne sa nachádzajú na 116. (Papua Nová Guinea), 168. (Bhután) a 174. mieste (Východný Timor).

AIIB má tiež veľké zastúpenie v Európe. Do novej banky sa oficiálne prihlásili aj takmer všetky krajiny západnej Európy (s výnimkou Belgicka a Írsko).

Za zmienku stojí aj skutočnosť, že súčasťou banky budú aj všetky krajiny zoskupenia BRICS – Brazília, Rusko, India, Čína a Južná Afrika. Tie sa už v júli minulého roka dohodli aj na založení spoločnej rozvojovej banky a rezervného menového fondu.[/sociallocker]

Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments