ZEM A VEK: NAŠE AMBÍCIE NEMAJÚ HRANICE

20
6667

4. júna 2015 sa z iniciatívy Ruskej ambasády na Slovensku a mesačníka Zem a Vek konalo v Moskve stretnutie pri okrúhlom stole v priestoroch redakcie Международная жизнь/Medzinárodné vzťahy. Za účasti námestníka programového riaditeľa Russian International Affairs Council a ďalších si mohli prítomní vypočuť ako fungujú média na Slovensku a klásť otázky Tiborovi Rostasovi (Zem a vek) a Dušanovi Budzákovi (Rádio VIVA+Zem a vek). (Vybrané časti zo záznamu)


Tibor Eliot Rostas:
V súčasnosti som na Slovensku pravdepodobne osobou, ktorá do istej miery spoločnosť, ktorú nazval Samuel P. Huntington “torn country” polarizuje. Rozorvaná (krajina) preto, pretože na Slovensku stále častejšie a mohutnejšie pôsobia sily, ktoré sa snažia presvedčiť slovenskú verejnú mienku o tom, že Rusko je jej nepriateľom. Napriek tomu u nás existuje historická pamäť, ktorá hovorí o tom, že Rusko nepriateľom nie je a je to naopak.

Pôsobil som v marketingu, v médiach, televízii a postupom času som prišiel na to, že tým najlepším spôsobom ako môžem ja prispieť k tomu lepšiemu, čo na Slovensku je, bude to, že založíme vlastné médium bez cudzej pomoci. Postupom času sme sa vyprofilovali na médium, ktoré má veľký politický mienkotvorný vplyv v Slovenskej republike. My sa však nachádzame ako mesačník Zem a Vek, ktorého som šéfredatkor vo veľkej defenzíve.

Dušan Budzák: Potrebujeme rásť ďalej, a preto je našou ambíciou pokračovať ďalej na mediálnom poli a chceme vytvoriť silné alternatívne informačné médium, ktoré bude pôsobiť proti tomu hlavnému prúdu, ktorý je dnes financovaný predovšetkým záujmami americkej strany a NATO. Tým východiskom je vytvorenie mediálneho domu, ktorý bude obsahovať okrem časopisu televíziu, rádio, resp. súbor niekoľkých rádií, denník a online média. Online média sú v súčasnosti tak ako všade, predpokladám aj v Rusku, mimoriadne dôležitou a stále dôležitejšou súčasťou. Pretože sa cítime byť na to kompetentní, o tom hovori aj to, že sme vybudovali najsilnejšie rozhlasové stanice na Slovensku, ktoré dnes pokračujú ako najsilnejšie, pracovali sme na nových formátoch televízie, preto si myslím, že môžeme hovoriť o tom, že dnes sme pripravení na to, aby sme zriadili nový, moderný media house na Slovensku.

Ľudia sú ochotní za dobrú informáciu platiť, ktorá je ale samozrejme podporená veľkou dôverou v kvalitu tej informácie.

[sociallocker id=2937][/sociallocker]

Elena Bondareva z FIP (Nadácia pre historickú perspektívu):

Ako mienite spolupracovať s ruskými médiami a expertami a v akej rovine sú v súčasnosti na Slovensku podávané informácie o dianí na Ukrajine, vrátane vášho časopisu?

Tibor Eliot Rostas: Otázka Ukrajiny je v našom časopise pomerne častou otázkou a prinášame veľmi kritické výhrady voči jednostrannému videniu, ktoré prezentuje prezident Kiska. Sme voči tomuto jednostrannému videniu, ktoré podporuje tú liniu, ktorá je protiruskou v rámci Ukrajiny.

Dušan Budzák: Ako budeme spolupracovať s ruskými médiami? Treba povedať, že my už v súčasnosti veľmi intenzívne spolupracujeme zatiaľ predovšetkým s ruskou ambasádou na Slovensku. Musím povedať, že ruská ambasáda na Slovensku má vynikajúceho tlačového atašé, pán (Alexej) Kulagin je okrem toho veľmi pracovitý, je veľmi presný a je pre mňa absolútnym ideálom spolupráce ako môžeme spolupracovať a čerpať z ruských médii.

Ale máme ešte jednu ako my vravíme kacírsku myšlienku – že si myslíme, že ruský trh je zrelý na to, aby tu začal vychádzať náš časopis. V Rusku. Naše ambície nemajú väčšinou hranice.

Tibor Eliot Rostas: Slovensko a ľudia, ktorí sú sčítaní berú veľmi vážne aj budúcnosť, ktorá sa orientuje aj na euroázijské trhy a ktorá sa orientuje aj na ekonomiku BRICS.

Na záver Tibor Eliot Rostas dodal: Robíme to preto, aby aj na Slovensku vzniklo prostredie, kedy ľudia nebudú reflektovať na “výrobu súhlasu”, ktorá nás ženie do vojny. Každá horúca vojna začína s chladnými písmenami na papieri. Kým tie, financované americkou stranou vytvárajú z nášho slovanského priateľa, Ruska démona, my vravíme, aby si informácie dokázali ľudia skolektovať vo svojej vlastnej hlave a porovnať. A preto prinášame formát, ktorý nie je mainstream schopný prijať.

Aktualizované: 23. 6. 2015 10:13

20
DISKUSIA K ČLÁNKU

UPOZORNENIE: Vážení­ čitatelia. Verí­me, že budete prí­kladom lepšej spoločnosti aj kultivovanými diskusiami. Pozorne si prečí­tajte pravidlá diskusie, aby sme Váš príspevok nemuseli vymazať, prípadne podstúpiť orgánom činným v trestnom konaní­. Publikovaní­m prí­spevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali, porozumeli im, súhlasí­te s nimi a zaväzujete sa ich dodržiavať. Nezverejňujte prosí­m príspevky porušujúce pravidlá. Ďakujeme.

avatar
7 Diskusné vlákna
13 Odpovede na vlákno
0 Odberatelia
 
Komentár s najväčším počtom reakcií
Najhorúcejšie vlákno diskusie
12 Autori komentárov
Yuri Bezmenovrly m8rozumbradavladimírnácek Nedávni autori komentárov
  Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z disusie  
najnovšie najstaršie najpopulárnejšie
Upozorniť ma na
Yuri Bezmenov
Nezareg.
Yuri Bezmenov
rozumbrada
Nezareg.
rozumbrada

tvrdil som to pred dvoma rokmi ked vznikal Slobodny vysielac. Nejde tu o ziadnu hru na pravdu, ale je to len kseft. Spolocenski skeptici, konspiratori a pochybovaci predstavuju urcitu skupinu ludi a len blbec by to nevyuzil. Lichtner je obchodnik rovnako, ale Rostas to posunul o level vyssie, ked dokaze klamat az sa prasi. Chce dobit rusky trh rovnako ako to robia prozapadne media. Cez analny alpinizmis.

Milan
Nezareg.
Milan

Na pravdu sa nedá hrať. Buď ju hlásaš, alebo klameš. Vysvetli análny alpinizmus u TER (kto, kedy, do koho, a tak), nakoľko som to nepochopil, alebo rád používaš takéto slovné spojenia?. A v čom klame až sa práši.

rozumbrada
Nezareg.
rozumbrada

ak ti to nadhlad dovoli, stiahni si na webe celu debatu z Moskvy kde Rostas a jeho partner zretelne formuluju svoje predstavy o dobyti ruskeho trhu vratane poziadvky o podporu. Ak ma byt mesacnik nestranny a teda neviazany na ziadnu propagandu, nebude sa podielat na stretnutiach prostrednictvom ruskej ambasady ktora reprezentuje ideologicky prud Ruska. Toto nie je obchod s gulickovymi loziskami, ale tvrda spravodajska hra. Nech akokolvek nevinne vyzera.

Popremyslaj nad tym.

a v com klame ? ze ZaV je nezavisle medium.

rly m8
Nezareg.
rly m8

nejak sa mi nezdá, že by bol SV výnosný biznis, skorej naopak…ale ešte že hovoríš o tých pochybovačoch, keďže medzi nich očividne patríš.

rozumbrada
Nezareg.
rozumbrada

Noro mal vacsie ocakavania v porovnani s realitou. Aj tak je SV uspesny projekt sice s mensim ziskom ale ma potencial permanentneho pomaleho rastu. Predpokladam ze Noro aj Lubo odchadzaju z dovodu posilnenia dovery radia a zotretia nalepky “kontroverzne” . Preto si nechava dvere pootvorene a uvidi ci grafy pojdu nahor. Ak vyrazne klesne kontribucia penazi, Noro definitivne opusta zdruzenie, a je viac nez iste ze do roka bude Koroni aj s Krsiakom na pracaku.

ZHU
Nezareg.
ZHU

A nech si teraz skúsia otvoriť papuľu korunné princátka pravdolásky a liberálneho talibanu ktoré chodia do USA na všakovaké politické školenia mozgo-výplachy a preprogramovania osobnosti 7 krát do roka :-)

Marek
Nezareg.
Marek

Kvôli biznismenom ako Rostas je pošpinená veľká časť alternatívnej scény prívlastkom proruská. Podľa mňa nie je ani za slovanskú vzájomnosť, je jasné, že mu ide len o prachy z tých vyjadrení o ambíciách, trhoch a o tom, čo má byť každému jasné. Ten chlap je chameleón, raz je z neho “Ježiš”, potom Che Guevarra, inokedy niečo ako Sandokan na potulkách Áziou, kde sa tvaruje do role budhistu, inokedy ako Arab, potom ako žid, kresťan, vyznávač slovanských božstiev, inokedy zelený ekológ, spevák, klavirista, potom ako Paolo Coelho s múdrosťami od cudzých autorov, aj keď stále je iba tým marketérom z reklamky,… Zobraziť viac >>

nácek
Nezareg.
nácek

“Podľa mňa nie je ani za slovanskú vzájomnosť” – to ľahko zistíš či je za alebo nie je, kontaktuj ho na fb. To že ho nevieš zaškatuľkovať do Che Gueavarra mu tiež nemôžeš vyčítať. Je kreatívny a to je dobré. Nevyhraniť sa na nejakú vieru tiež nie je zlé, keďže niekore viac či menej, no všetky sú na ***. Citácia nikdy nebola a nebude vykrádaním, Rostas si vyrazil svoju líniu(komerčnú), prečo sa tým neživiť a nerobiť príjemné s užitočným. Čo máš proti Rusku? Daj nejaký poriadny argument proti Rostasovi, inak vidím len slepú závisť či nenávisť. Proste daj jeden dôkaz… Zobraziť viac >>

krija
Nezareg.
krija

Rostas iba vyuzil dieru na trhu. Vytuneloval weby zo smatanovho zoznamu, odrecitoval to na vive, prepisal to do knihy a vydava z toho casopis. Berie peniaze za nieco, co je dlhe roky na nete zadarmo.

Preto ma aj problem argumentovat proti ludom ako je smatana, ktoreho vedomosti co sa historie tyka koncia niekde pri ucive dejepisu 5. rocnika zakladky.

Jeho uloha skoncila. Alternative uz viac skodi ako pomaha.

El
Nezareg.
El

Amen

nácek
Nezareg.
nácek

“preto ma aj problem argumentovat proti ludom ako je smatana, ktoreho vedomosti co sa historie tyka koncia niekde pri ucive dejepisu 5. rocnika zakladky.”

… hej šmatana mu u Havrana mu naložil tak, že Rostas dodnes nespáva,,,,

Tvoja úloha ešte poriadne nezačala a už skončila. Sám pred sebou si sa odpísal kolega.

krija
Nezareg.
krija

ty mas problem s chapanim pisaneho textu, ci? vari som nejako naznacil, ze rostas nebodaj tu debatu vyhral?
btw ja som zacal uz davno a rozhodne nekoncim. na radu jana wericha budem bojovat s hlupakmi ako si ty, smatana… a to aj napriek tomu, ze to nemozem vyhrat.

nácek
Nezareg.
nácek

:) Problém s chápaním textu tu máš myslím ty ale dobre, lúčim sa s tebou v tomto vlákne v mieri. Dobre robíš keď čítaš Wericha, múdry človek to bol. Skús si pozrieť Havranovo s Rostasom a Smatanom ešte raz, mozno prídeš na to že remíza nebola, niekto bol lepší a Smatana ani Havran to nebol. Následne po nežiadúcom ohlase tých čo videli záznam bolo video na Youtube asi nie náhodou zmazané (údajne autorské práíva JOJ a Havran). Týmto Rostasa nezdisktreditovali ako mali v pláne. Holt smola!

krija
Nezareg.
krija

Myslis to ako sa odmietal vyjadrit k clanku zo svojho casopisu? To je cisty fail. Ocividne si zaujaty. Ale tak kazdy niekde musi zacat. Ty rostasa mozno tiez raz rozchodis.

vladimír
Nezareg.
vladimír

chtěl jsi říci že havran se smatanou je**li do rostase společně. To byla cikánská férovka.