ŽENEVA ODMIETLA ODSTRÁNENIE FOTOGRAFIE KRITIZUJÚCEJ ERDOGANA

0
368

Ženevská radnica odmietla žiadosť Turecka, aby z výstavy pri sídle OSN odstránila fotografiu, ktorá obviňuje zo smrti tureckého teenagera tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Turecké úrady požadovali stiahnutie fotografie.

Mesto Ženeva v utorok vydalo vyhláseníe v ktorom uvádza, že si ctí slobodu prejavu a preto bude fotografia súčasťou výstavy až do 1. mája, tak ako to bolo pôvodne naplánované.

Ženevské úrady v pondelok obdržali sťažnosť od tureckého konzulátu vo Švajčiarsku požadujúcu stiahnutie fotografie mŕtveho teenagera, ktorá je súčasťou prebiehajúcej výstavy fotografií z demonštrácií nachádzajúcej sa na námestí Place des Nations pred európskym sídlom Organizácie spojených národov.

Na fotografii vyhotovenej švajčiarsko-tureckým fotografom Demirom Sonmezom, ktorý je kurdsko-arménskeho pôvodu, je zachytený transparent z marca 2014 pripisujúci zodpovednosť za smrť teenagera na námestí Taksim v Istanbule v júni 2013 súčasnému tureckému prezidentovi. Titulok na fotografii znie: “Volám sa Berkin Elvan. Zabila ma polícia na rozkaz tureckého premiéra.”

Turecké veľvyslanectvo v Berne pre švajčiarsku verejnoprávnu televíziu SRF uviedlo, že rešpektuje slobodu akéhokoľvek umelca, avšak predmetná fotografia Erdogana nespravodlivo obviňuje.

Ženevská miestna vláda v utorok uviedla, že si za výstavou, ktorá “sa podieľa na slobode prejavu a zdôrazňuje úlohu Ženevy ako hlavného mesta ľudských práv” stojí.

Fotovýstava je podporovaná mestom Ženeva a organizáciou Reportéri bez hraníc. Jej súčasťou sú taktiež obrázky protestov pre a proti Izraelu, za práva menšiny Jezídov v Iraku a na podporu vodcu kurdských militantov Abdullaha Ocalana.

Sonmez povedal, že žiadosťou Turecka nebol prekvpený. “Nakoniec, Turecko si strelilo do vlastného kolena,” povedal agentúre Reuters.

Švajčiarsky minister zahraničia Didier Burkhalter rozhodnutie Ženevy privítal a prostredníctvom švajčiarskeho verejnoprávneho rozhlasu RTS uviedol: “Sloboda prejavu musí byť prioritou.”[sociallocker id=5464][/sociallocker]

Nemecká búrka

Spor nadväzuje na politickú búrku v Nemecku, ktorú rozpútalo začatie súdneho konania proti satirikovi Janovi Böhmermannovi. Böhmermann bude na naliehanie Ankary čeliť procesu za jeho sexuálne narážky v básni o Erdoganovi v nemeckej televízii.

Rozhodnutie začať proti Böhmermann trestné stíhanie (založené na nemeckých právnych predpisoch zakazujúcich hanobenie zahraničných predstaviteľov) vyvolalo protesty, podľa ktorých bolo v Nemecku narušené právo na slobodu prejavu.

Minister spravodlivosti minulý mesiac uviedol, že turecké orgány potom ako sa Erdogan v roku 2014 stal prezidentom vedú proti ľuďom za urážku Erdogana viac ako 1800 konaní. Medzi tých, proti ktorým sú konania vedené patria novinári, karikaturisti a dokonca aj deti.

Rovnako ako je tomu v Nemecku, aj švajčiarsky zákon obsahuje ustanovenia o zákaze urážky voči cudzími vodcom. V roku 2010 Švajčiarsko aplikovalo svoju verziu zákona proti politickej skupine v Ženeve, ktorá vyrobila plagáty zobrazujúce líbijského vodcu Moammara Kaddáfího s mottom: “Chce zničiť Švajčiarsko”. Prípad bol o rok neskôr odložený, keď bol Kaddáfí zvrhnutý.

Berkin Elvan utrpel v júni 2013 ťažké zranenia hlavy, ktoré mú spôsobila plechovka slzotvorného plynu vystrelená políciou v jeho susedstve, keď bol na nákupe chleba. Jeho smrť z 11. marca 2014 – po 269 dňoch v kóme – vyvolala protesty tisícov ľudí v rôznych tureckých mestách, ktoré odsúdili Erdoganovu vládu. V tej dobe bol premiérom.

Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments