ŽIADA V KANADE O AZYL, DÔVODOM JE STARCH Z AMERICKEJ POLÍCIE

0
254

Afroameričan požiadal v Kanade o status utečenca tvrdiac, že kvôli farbe pleti riskuje zabitie políciou vo svojej krajine.

30-ročný Kyle Lydell Canty podal žiadosť o azyl a na Imigračnom a utečeneckom úrade v Kande (IRB) sa nechal počuť, že černosi sú v Spojených štátoch “eliminovaní alarmujúcou rýchlosťou”. Pre podloženie svojich tvrdení predložil ako príklady – policajnú streľbu na Michaela Browna vo Fergusone a smrť Erica Garnera, ktorí bol udusený políciou v New Yorku.

Podľa kanadských úradov podal Canty “značné množstvo dôkazov” na potvrdenie svojich tvrdení, vrátane videozáznamu jeho vlastných skúseností s políciou v šiestich amerických štátoch. To zahŕňalo aj incident, v ktorom bol Canty zatknutý za priestupok v Oregone, po tom ako dve hodiny telefonoval a použil bezplatné wifi pripojenie na autobusovej stanici.

Kanadskej televízii Canty povedal: “Prišiel som do Kanady žiadať o azyl pretože Spojené štáty sú skazené. Systematicky sú tam zabíjaní černosi. OSN odsúdila Ameriku za rasovú diskrimináciu a policajnú brutalitu. Bol som neustále prenasledovaný bez dôvodu, falošné obvinenia, falošné zatýkania, všetci černosi v Amerike si prechádzajú tým istým.”

Podľa kanadského IRB bol Canty dobre pripravený a argumentoval tak, ako mal, no pre získanie štatútu utečenca bude musieť preukázať, že mal “opodstatnený strach z prenasledovania vo svojej vlasti na základe rasy,náboženstva, politického presvedčenia alebo príslušnosti k určitej sociálnej skupine”.

Americké úrady nevedú štatistiku prípadov, v ktorých boli ľudia usmrtení príslušníkmi polície. Čiastočnú databázu vedie FBI, tento program je však dobrovoľný a štatistika nezahŕňa všetky policajné oddelenia. Podľa nezávislých štatistík americká polícia v roku 2014 usmrtila 1100 ľudí, významné percento obetí tvorili práve afroameričania, ktorí sú terčom policajnej streľby 2-krát častejšie než belosi či hispánci a 2-krát väčšia je aj pravdepodobnosť, že sú zabití ako neozbrojení. The Gaurdian začal sumarizovať prípady policajnej streľby v USA a štatistiky pre rok 2015 nevyzerajú o nič optimistickejšie.

ZDROJmintpressnews.com
Hoci pracujem v oblasti kultúry a angažujem sa v komunálnej politike, snažím sa vnímať veci kontextuálne, holisticky a v globálnom merítku. Aj preto sa dlhé roky venujem popri iných aktivitách (ako turistika, cestovanie, fotografovanie, remeslá, tvorba webov a podpora rôznych projektov) aj spracúvaniu článkov a videí o ekológii a geopolitike, s dôrazom na vojenské intervencie (priame či zástupné) západného sveta, ku ktorému sa hlásime a ktorého hodnoty máme spoluvytvárať. Na jednej strane vnímame značnú dávku neobjektívnosti a s tým spojenú absenciu či dezinterpretáciu informácií v rámci slovenských médií hlavného prúdu, na druhej strane sa neubránime záplave množstva správ tzv. alternatívy, ktoré sú často a právom označované za konšpirácie a hoaxy (teda neoverené či neoveriteľné fakty). Verím však, že nezávislé spravodajstvo môže byť aj vecné a kvalitné, a môže dotvárať objektívny obrázok reality dneška. Záleží to však na nás spoločne - na autoroch i čitateľoch /divákoch /poslucháčoch.

DISKUSIA K ČLÁNKU

UPOZORNENIE: Vážení­ čitatelia. Verí­me, že budete prí­kladom lepšej spoločnosti aj kultivovanými diskusiami. Pozorne si prečí­tajte pravidlá diskusie, aby sme Váš príspevok nemuseli vymazať, prípadne podstúpiť orgánom činným v trestnom konaní­. Publikovaní­m prí­spevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali, porozumeli im, súhlasí­te s nimi a zaväzujete sa ich dodržiavať. Nezverejňujte prosí­m príspevky porušujúce pravidlá. Ďakujeme.

avatar
  Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z disusie  
Upozorniť ma na