ŽIADA V KANADE O AZYL, DÔVODOM JE STARCH Z AMERICKEJ POLÍCIE

0
267

Afroameričan požiadal v Kanade o status utečenca tvrdiac, že kvôli farbe pleti riskuje zabitie políciou vo svojej krajine.

30-ročný Kyle Lydell Canty podal žiadosť o azyl a na Imigračnom a utečeneckom úrade v Kande (IRB) sa nechal počuť, že černosi sú v Spojených štátoch “eliminovaní alarmujúcou rýchlosťou”. Pre podloženie svojich tvrdení predložil ako príklady – policajnú streľbu na Michaela Browna vo Fergusone a smrť Erica Garnera, ktorí bol udusený políciou v New Yorku.

Podľa kanadských úradov podal Canty “značné množstvo dôkazov” na potvrdenie svojich tvrdení, vrátane videozáznamu jeho vlastných skúseností s políciou v šiestich amerických štátoch. To zahŕňalo aj incident, v ktorom bol Canty zatknutý za priestupok v Oregone, po tom ako dve hodiny telefonoval a použil bezplatné wifi pripojenie na autobusovej stanici.

Kanadskej televízii Canty povedal: “Prišiel som do Kanady žiadať o azyl pretože Spojené štáty sú skazené. Systematicky sú tam zabíjaní černosi. OSN odsúdila Ameriku za rasovú diskrimináciu a policajnú brutalitu. Bol som neustále prenasledovaný bez dôvodu, falošné obvinenia, falošné zatýkania, všetci černosi v Amerike si prechádzajú tým istým.”

Podľa kanadského IRB bol Canty dobre pripravený a argumentoval tak, ako mal, no pre získanie štatútu utečenca bude musieť preukázať, že mal “opodstatnený strach z prenasledovania vo svojej vlasti na základe rasy,náboženstva, politického presvedčenia alebo príslušnosti k určitej sociálnej skupine”.

Americké úrady nevedú štatistiku prípadov, v ktorých boli ľudia usmrtení príslušníkmi polície. Čiastočnú databázu vedie FBI, tento program je však dobrovoľný a štatistika nezahŕňa všetky policajné oddelenia. Podľa nezávislých štatistík americká polícia v roku 2014 usmrtila 1100 ľudí, významné percento obetí tvorili práve afroameričania, ktorí sú terčom policajnej streľby 2-krát častejšie než belosi či hispánci a 2-krát väčšia je aj pravdepodobnosť, že sú zabití ako neozbrojení. The Gaurdian začal sumarizovať prípady policajnej streľby v USA a štatistiky pre rok 2015 nevyzerajú o nič optimistickejšie.

ZDROJmintpressnews.com
MATEJKO
Geopolitike a predovšetkým vojenským intervenciám sa venujem posledných 15 rokov, v rámci toho príležitostne prekladám články a videá geopolitického charakteru, s dôrazom na historický kontext a kultúrno-spoločenské súvislosti, ako aj na vplyv západnej hemisféry na zvyšok sveta. Posledných 6 rokov sa intenzívne venujem predovšetkým konfliktu v Sýrii, komunikujem s rôznymi nezávislými novinármi priamo zo Sýrie a o udalostiach informujem na FB stránke Sýrsky spravodaj Panteon. Som otec, cestovateľ, kultúrny antropológ, turista a environmentalista, angažovaný v komunálnej politike, ktorému nie sú ľahostajné ani udalosti a vývoj vo svete.
Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments