SVETOVÉ ŽIDOVSKÉ ORGANIZÁCIE ODMIETAJÚ SNAHU STOTOŽŇOVAŤ ANTISEMITIZMUS S KRITIKOU IZRAELA

0
318
Jedna z ilegálnych izraelských osád vybudovaná na palestínskom území, foto: Montecruz Foto, zdroj: flickr.com (CC BY-SA 2.0)

Od Južnej Afriky až po Švédsko, od Nového Zélandu cez Nemecko až do Brazílie, sa po prvýkrát spojilo viac než 40 židovských organizácií po celom svete v spoločnom vyhlásení odsudzujúcom pokusy potlačiť kritiku voči Izraelu.

Vyhlásenie skupín upozorňuje na rastúci trend legislatívnych kampaní, ktoré majú na muške organizácie, ktoré podporujú práva Palestínčanov, a to najmä nenásilné hnutie za Bojkot, devestície a sankcie (BDS).

„Vychádzajúc z našej vlastnej histórie, veľmi dobre si uvedomujeme nebezpečenstvo vzostupu fašistických a otvorene rasistických vlád a politických strán,“ píše sa v globálnom stanovisku. „Nárast antisemitského diskurzu a útokov na celom svete je súčasťou tohto narastajúceho trendu. Práve v tomto období je dôležité ako nikdy predtým, rozlišovať medzi nepriateľstvom či predsudkami voči Židom na jednej strane a legitímnou kritikou izraelskej politiky a systému bezprávia na strane druhej.“

Spojené štáty boli svedkami zvyšovania legislatívneho úsilia, ako o kriminalizáciu bojkotu nelegálnych izraelských osád, tak aj potlačovanie obhajoby palestínskych ľudských práv vymedzovaním takýchto činov ako antisemitských, a to dvoma zákonmi, o ktorých sa v súčasnosti diskutuje v Kongrese USA. Takéto úsilie sa odzrkadľuje na štátnej úrovni, kde viac ako 25 štátnych zákonodarcov zvažovalo alebo prijalo rôzne formy represie voči obhajcom palestínskych práv.

Obzvlášť znepokojujúce je používanie antisemitizmu definované Medzinárodnou alianciou spomienok na holokaust (IHRA), ktoré je zámerne interpretované tak, že stotožňuje oprávnenú kritiku Izraela a obhajovanie palestínskych práv s antisemitizmom.

Podobný prístup sa uplatňuje aj v celej Európe. Vo Francúzsku a Nemecku boli bankové účty ľudsko-právnej skupiny BDS zmrazené a kampane propagujúce bojkot tovaru z nelegálnych izraelských osád boli odsúdené ako podnecovanie k nenávisti. Spojené kráľovstvo je svedkom pokračujúcej bitky o zákonnosť bojkotov miestnych samospráv proti nelegálnym izraelským osadám.

Štát Izrael spustil svoju vlastnú kampaň proti obhajcom BDS. V januári izraelské ministerstvo strategických záležitostí oznámilo úplný zákaz vstupu do Izraela 20 lídrom organizácií podporujúcim BDS. A v roku 2015 izraelský najvyšší súd potvrdil zákon, ktorý umožňuje komukoľvek žalovať jednotlivcov, ktorí požadujú bojkot Izraela či spoločností, ktoré profitujú z existencie nezákonných izraelských osád.

„Je úžasné, že židovské organizácie z celého sveta zaujali spoločný postoj k hrubému zneužívaniu definície antisemitizmu a spoločne sa postavili za ľudské práva a slobodu protestovať. Sme hrdí, že sme iniciovali toto historické úsilie,“ napísala Rebecca Vilkomerson, riaditeľka organizácie Jewish Voice for Peace.

Zoznam zapojených židovských organizácií:

Academia4equality (Israel)

Arbeter Ring/Workmen’s Circle, Southern California

Boycott from Within (Israeli citizens for BDS)

Coalition of Women for Peace (Israel)

Collectif Judéo Arabe et Citoyen pour la Palestine (France)

Dayenu: New Zealand Jews Against Occupation (New Zealand)

Een Ander Joods Geluid (A Different Jewish Voice) (The Netherlands)

Een Andere Joodse Stem – Another Jewish Voice (Flanders, Belgium)

European Jews for a Just Peace

Free Speech on Israel (UK)

Gate48 – critical Israelis in the Netherlands

Independent Jewish Voices (Canada)

Independent Jewish Voices (UK)

International Jewish Anti-Zionist Network

Italian Network of Jews Against the Occupation

Jewish Anti-Fascist Action Berlin (Germany)

Jewish Socialists’ Group (UK)

Jewish Voice for Democracy and Justice in Israel/Palestine (Switzerland)

Jewish Voice For Labour (UK)

Jewish Voice for Peace (USA)

Jewish Voice for Peace members in London (UK)

Jews Against Fascism (Australia)

Jews against the Occupation (Australia)

Jews for Justice for Palestinians (UK)

Jews for Palestinian Right of Return (USA)

Jews of Color & Sephardi and Mizrahi Jews in Solidarity w/ Palestine (USA)

Jews Say No! (USA)

JIPF – Judar för Israelisk Palestinsk Fred (Sweden)

Jüdische Stimme für gerechten Frieden im Nahost e.V. (Germany)

Junts, Associació Catalana de Jueus i Palestins (Catalonia, Spain)

Los Otros Judíos (Argentina)

Manchester Jewish Action for Palestine (UK)

Quebrando Muros – Judeus Brasileiros Pela Descolonização da Palestina (Brazil)

Scottish Jews Against Zionism

SEDQ Network- A Global Jewish Network for Justice

South African Jewish Voices for a Just Peace (South Africa)

South African Jews for a Free Palestine (South Africa)

Union des progressistes juifs de Belgique (Saint-Gilles, Belgium)

United Jewish People’s Order (Canada)

Union Juive Française pour la Paix (France)

Boston Workmen’s Circle, Center for Jewish Culture and Social Justice

ZDROJjewishvoiceforpeace.org
FOTOMontecruz Foto (flickr.com)
Geopolitike a predovšetkým vojenským intervenciám sa venujem posledných 15 rokov, v rámci toho príležitostne prekladám články a videá geopolitického charakteru, s dôrazom na historický kontext a kultúrno-spoločenské súvislosti, ako aj na vplyv západnej hemisféry na zvyšok sveta. Posledných 6 rokov sa intenzívne venujem predovšetkým konfliktu v Sýrii, komunikujem s rôznymi nezávislými novinármi priamo zo Sýrie a o udalostiach informujem na FB stránke Sýrsky spravodaj Panteon. Som otec, cestovateľ, kultúrny antropológ, turista a environmentalista, angažovaný v komunálnej politike, ktorému nie sú ľahostajné ani udalosti a vývoj vo svete.
Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest

0
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre