ŽIJEME SI NAJLEPŠIE V CELEJ HISTÓRII SLOVENSKA

0
318

“Žijeme si najlepšie v celej histórii Slovenska, a nariekame, ako je tu zle?” Toto sú slová speváka skupiny Vidiek, Jána Kurica, ktoré odzneli v rozhovore pre denník SME v roku 2012. Ekonomické štatistiky, ako napr. vývoj HDP, minimálnej mzdy, či priemernej mzdy, tieto tvrdenie potvrdzujú. Avšak ďalšie ekonomické ukazovatele naznačujú, že “najlepší” život v histórii môže byť iba umelá bublina.

Štát

Slovensko ako štát žije desiatky rokov na dlh. Ten je najvyšší v celej doterajšej histórii a koncom roka 2013 bol na úrovni 40 miliárd EUR, pričom naďalej rastie. Pre porovnanie, ročné fungovanie štátu na súčasnej úrovni stojí okolo 17 miliárd EUR.   Čiže politici zo všetkých doterajších vlád už narobili štátu dlhy presahujúce prostriedky potrebné na jeho viac ako dvojročné fungovanie.

Okrem toho, samozrejme došlo aj k rozpredaju štátneho majetku. V roku 1995 bolo z celkového privatizovateľného štátneho majetku sprivatizovaných asi 45,1% majetku v hodnote 173 mld. korún (necelých 6 miliárd EUR) a do roku 2006 bol do súkromných (v nemalej miere zahraničných) rúk prevedený majetok za účtovnú hodnotu cca 245 mld. korún (niečo cez 8 miliárd EUR).

V súvislosti s príchodom zahraničných vlastníkov začal štát prichádzať aj o ďalšie miliardy vyplývajúce z daňových prázdnin pre investorov, vyvážania ziskov vyprodukovaných prácou jeho občanov, nezaplatenia produktivity práce jeho občanom a podobne.

Občania

Posúdenie kvality života občanov z ekonomického hľadiska je vzhľadom na počet faktorov ovplyvňujúcich životnú úroveň občana relatívne. Dá sa porovnať napríklad trend vývoja vkladov a úverov domácností v bankách, ktorý môže naznačovať určité tendencie, ale nevyjadruje úplnú realitu.

Z takéhoto porovnania vyplýva, že domácnosti si naozaj žijú čoraz lepšie, avšak rovnako ako štát v ktorom žijú, aj oni žijú na čoraz väčší dlh. Z údajov Národnej banky Slovenska totiž vyplýva, že pokiaľ v roku 1996 bol pomer úverov ku vkladom 0,13, tak v roku 2013 bol tento pomer už 0,75.

Obrazne povedané, kým v roku 1996 pripadalo na 100 EUR do banky vložených iba 13 EUR z banky požičaných, v roku 2013 bolo už zo 100 EUR do banky vložených 75 EUR klientovi požičaných. Reálne však bude zadĺženosť obyvateľstva vzhľadom na doma uložené úspory nižšia.

O relativite “najlepšieho” života vystavaného na dlhoch sa presviedčajú už milióny občanov, ktorý z rôznych dôvodov stratili schopnosť plnenia záväzkov z takéhoto života vyplývajúcich, následkom čoho ich zastihla exekúcia. Počet exekúcií je rovnako ako počet úverov na vzostupe a minulý rok prekročil počet nevybavených exekúcií tri milióny.

 

Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments