ZVEREJNENÉ VIDEO POLICAJNEJ STREĽBY NA NEOZBROJENÝCH MUŽOV V AMERICKOM LA

0
276

Polícia v meste Gardena v americkom štáte Kalifornia zadržiavala dva roky video, ktoré ukazuje zákrok policajtov, po ktorom zostal jeden mŕtvy a jeden vážne zranený neozbrojený civilista.

Niekoľkomesačnú právnu bitku ukončil federálny súd, keď nariadil mestu, aby rodine zastreleného vyplatilo 4,7 mil. dolárov a aby odpečatilo policajný videozáznam z noci 2. júna 2013. Policajná hliadka vtedy zasahovala na predmestí Los Angeles po nahlásení krádeže bicykla. Policajný dispečer mylne dôstojníkom ohlásil, že išlo o zločin krádeže, pričom išlo len o zmiznuté koleso. Dôstojníci videli dvoch mužov, ktorých považovali za zlodejov, išlo však o priateľov, ktorí celú vec nahlásili a zmiznuté koleso hľadali. Ricardo Diaz Zeferino, brat majiteľa bicykla k nim pribehol a snažil sa dôstojníkom vysvetliť celú situáciu. Tí však mužov naďalej považovali za podozrivých a dávali im príkazy, pričom na nich mierili zbraňami. Podľa obhajcov polície Ricardo Diaz Zeferino neuposlúchol výzvy a nakoľko mu nebolo vidieť pravú ruku, dôstojníci sa právoplatne obávali, že v nej má zbraň. Spustili paľbu, pričom smrteľne zasiahli Diaza Zeferinoa a postrelili jeho brata.

Z uverejneného videa je patrné, že Diaz Zeferino sa snažil dôstojníkom vysvetliť, že oni nie sú zlodeji, že bol navyše zmätený z celej situácie a že napriek tomu, že zložil niekoľkokrát ruky i čiapku, mal prázdne a jasne viditeľné ruky. Policajní dôstojníci napriek tomu spustili paľbu a zasiahli aj jeho brata, ktorý mal po celý čas zdvihnuté ruky.

Policajti neboli uvoľnení zo služby, ani obžalovaný. Podľa okresného zástupcu traja zasahujúci policajti “neurobili nič zlé”, pretože verili, že muž siaha po zbrani a druhého zasiahli guľkou nechtiac. Mesto Gardena okamžite podalo odvolanie a snažilo sa zablokovať prepustenie daného videa, čo o niekoľko hodín aj sudca Alex Kozinski odklepol. V Los Angeles Times však boli rýchlejší a zásadný dôkaz zverejnili na internete.

ZDROJlatimes.com
MATEJKO
Geopolitike a predovšetkým vojenským intervenciám sa venujem posledných 15 rokov, v rámci toho príležitostne prekladám články a videá geopolitického charakteru, s dôrazom na historický kontext a kultúrno-spoločenské súvislosti, ako aj na vplyv západnej hemisféry na zvyšok sveta. Posledných 6 rokov sa intenzívne venujem predovšetkým konfliktu v Sýrii, komunikujem s rôznymi nezávislými novinármi priamo zo Sýrie a o udalostiach informujem na FB stránke Sýrsky spravodaj Panteon. Som otec, cestovateľ, kultúrny antropológ, turista a environmentalista, angažovaný v komunálnej politike, ktorému nie sú ľahostajné ani udalosti a vývoj vo svete.
Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z diskusie
Upozorniť ma na
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments