ZVEREJNENÉ VIDEO POLICAJNEJ STREĽBY NA NEOZBROJENÝCH MUŽOV V AMERICKOM LA

0
254

Polícia v meste Gardena v americkom štáte Kalifornia zadržiavala dva roky video, ktoré ukazuje zákrok policajtov, po ktorom zostal jeden mŕtvy a jeden vážne zranený neozbrojený civilista.

Niekoľkomesačnú právnu bitku ukončil federálny súd, keď nariadil mestu, aby rodine zastreleného vyplatilo 4,7 mil. dolárov a aby odpečatilo policajný videozáznam z noci 2. júna 2013. Policajná hliadka vtedy zasahovala na predmestí Los Angeles po nahlásení krádeže bicykla. Policajný dispečer mylne dôstojníkom ohlásil, že išlo o zločin krádeže, pričom išlo len o zmiznuté koleso. Dôstojníci videli dvoch mužov, ktorých považovali za zlodejov, išlo však o priateľov, ktorí celú vec nahlásili a zmiznuté koleso hľadali. Ricardo Diaz Zeferino, brat majiteľa bicykla k nim pribehol a snažil sa dôstojníkom vysvetliť celú situáciu. Tí však mužov naďalej považovali za podozrivých a dávali im príkazy, pričom na nich mierili zbraňami. Podľa obhajcov polície Ricardo Diaz Zeferino neuposlúchol výzvy a nakoľko mu nebolo vidieť pravú ruku, dôstojníci sa právoplatne obávali, že v nej má zbraň. Spustili paľbu, pričom smrteľne zasiahli Diaza Zeferinoa a postrelili jeho brata.

Z uverejneného videa je patrné, že Diaz Zeferino sa snažil dôstojníkom vysvetliť, že oni nie sú zlodeji, že bol navyše zmätený z celej situácie a že napriek tomu, že zložil niekoľkokrát ruky i čiapku, mal prázdne a jasne viditeľné ruky. Policajní dôstojníci napriek tomu spustili paľbu a zasiahli aj jeho brata, ktorý mal po celý čas zdvihnuté ruky.

Policajti neboli uvoľnení zo služby, ani obžalovaný. Podľa okresného zástupcu traja zasahujúci policajti “neurobili nič zlé”, pretože verili, že muž siaha po zbrani a druhého zasiahli guľkou nechtiac. Mesto Gardena okamžite podalo odvolanie a snažilo sa zablokovať prepustenie daného videa, čo o niekoľko hodín aj sudca Alex Kozinski odklepol. V Los Angeles Times však boli rýchlejší a zásadný dôkaz zverejnili na internete.

ZDROJlatimes.com
Hoci pracujem v oblasti kultúry a angažujem sa v komunálnej politike, snažím sa vnímať veci kontextuálne, holisticky a v globálnom merítku. Aj preto sa dlhé roky venujem popri iných aktivitách (turistika, cestovanie, fotografia, remeslá, tvorba webov atď) aj spracúvaniu a prekladu článkov a videí prevažne o geopolitike, s dôrazom na historické a kultúrno-spoločenské súvislosti s akcentom na vplyv západnej hemisféry na zvyšok sveta. Západná kultúra a hodnoty sú tie, ku ktorým sa hlásime a ktoré by sme mali spoluvytvárať. Takže "kde inde začať zametať, než pred vlastným prahom"?

DISKUSIA K ČLÁNKU

UPOZORNENIE: Vážení­ čitatelia. Verí­me, že budete prí­kladom lepšej spoločnosti aj kultivovanými diskusiami. Pozorne si prečí­tajte pravidlá diskusie, aby sme Váš príspevok nemuseli vymazať, prípadne podstúpiť orgánom činným v trestnom konaní­. Publikovaní­m prí­spevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali, porozumeli im, súhlasí­te s nimi a zaväzujete sa ich dodržiavať. Nezverejňujte prosí­m príspevky porušujúce pravidlá. Ďakujeme.

avatar
  Prihlásiť sa na odoberanie notifikácií z disusie  
Upozorniť ma na